به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مرتضی دانشمند کتاب‌های «آسمانی‌ها در زمین»، «خداوند» و «عدل» را برای مخاطبان گروه‌های سنی «ب» و «ج» نوشته است. 

نویسنده «سفر به چشمه نماز» درباره شیوه ساده‌سازی مفاهیمی چون خداشناسی و عدل توضیح داد: قرآن شیوه کار را به ما آموزش می‌دهد. خداوند در قرآن مساله توحید را به دو شکل بیان کرده است. در جایی از قرآن با آیه «قل هو الله احد» به معنای بگو خداوند یکتاست این مساله را طرح کرده و در بخش‌های دیگری از این کتاب الهی وحید را به وسیله تمثل برای توده مردم بازگو کرده است.

وی افزود: من هم برای تشریح این مفاهیم دینی از شیوه قرآن یعنی استفاده از قصه و تمثیل بهره گرفته‌ام. به عنوان مثال در کتاب «خداوند»، کودکی از پدرش علت ذکر «بسم الله» در ابتدای کارهای مختلف را سوال می‌کند. پدر در پاسخ تعدادی ابزار و وسایل مانند تلفن همراه و دوربین را به او می‌دهد و از او می‌خواهد نام کشور سازنده وسایل را بگوید.

دانشمند ادامه داد: پسر که کمی زبان انگلیسی می‌داند نام کشور سازنده هر وسیله را می‌گوید. پدر خدا را سازنده و خالق انسان معرفی می‌کند و «بسم الله» را ذکری برای یادآوری این مساله می‌داند.

این نویسنده درباره موضوع کتاب «آسمانی‌ها در زمین» اظهار کرد: این کتاب درباره حدیث کساء و آیه تطهیر است و این حدیث و آیه را به صورت شعر و داستان برای کودکان سال‌های پایانی دبستان و ابتدای دوره راهنمایی بازگو می‌کند.

دانشمند در پایان این گفت‌وگو گفت: یکی از کتاب‌های من با نام «آن سوی تن» برای نخستین‌بار در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود. این کتاب مساله روح را به شکل داستان و بر اساس آیات و روایات برای نوجوانان بازگو می‌کند. 

«آن سوی تن» را انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر کرده است.